Puszki instalacyjne

Puszki elektryczne

Ostatnim ogniwem instalacji elektrycznej są włączniki i gniazda elektryczne. Aby owa instalacja była zabezpieczona przed czynnikami zewnętrzni, montujemy tzw. puszki elektryczne, których głównym celem jest ochrona połączeń przewodów. Pełnione przez nich zadanie jest więc niezwykle ważne i odpowiedzialne, dlatego zakupione puszki muszą gwarantować jakość i niezawodność.

Puszka elektryczna jest łącznikiem i rozdzielnikiem przewodów elektrycznych. Montujemy je w celu ochrony kabli elektrycznych, znajdujących się w ścianie lub na ścianie. Ponadto, w puszce możemy ukrywać kable elektryczne, dzięki czemu wnętrze staje się estetyczne i schludne.

Obecnie na rynku dzielimy puszki na dwie, osobne kategorie:

   - puszki natynkowe,
   - puszki podtynkowe.


Te pierwsze umieszczamy w ścianie w taki sposób, aby były widoczne i łatwo dostępne (dlatego też stosuje się je głównie w miejscach, gdzie estetyka wykończenia nie ma wiodącego znaczenia). Warunek ten rzadko kiedy spełniają budynki mieszkalne – znacznie najczęściej spotkamy je w obiektach przemysłowych lub w miejscach poza zasięgiem wzroku. Te puszki elektryczne co prawda nie dbają o estetykę wnętrza, ale ułatwiają przeprowadzanie napraw, połączeń i umożliwiają ich późniejszą modyfikację. Zasadniczym plusem typu natynkowego jest łatwy montaż - nie wymagający ingerencji w tynk czy strukturę ściany.

Drugi typ puszek – jak sama nazwa wskazuje- ukrywamy w tynku. Ich montaż wymaga nieco większej pracy i dokładnego wymierzania dedykowanych, odpowiednio dostosowanych otworów. Ze względy na ryzyko pomyłki, takie puszki elektryczne przeważnie instaluje się na etapie budowania domu lub podczas gruntownych remontów. Inne okoliczności wymusiłyby ingerencję w ścianie lub w suficie, co potęgowałoby pracę i ponoszone koszty.

Zarówno jedne, jak i drugie posiadają atrakcyjnie niską cenę.

Warto w tym miejscu podkreślić, że w ofertach sklepów wyróżniamy też inne rodzaje puszek - np. zewnętrzne czy bezhalogenowe. Te pierwsze dostosowane są do wymagających i trudniejszych warunków zewnętrznych, a drugie wykonane są ze specjalistycznego materiału, który odporny jest na pożary i poważne awarie.

Puszki instalacyjne

Puszka pozwala na łatwiejsze łączenie przewodów, z jednoczesną możliwością ich rozgałęzienia. Ponadto, ochrania sieć przed czynnikami, które mógłby zagrozić jej prawidłowemu funkcjonowaniu. Mając na względzie te właściwości, należy pamiętać, że rozmieszczenie puszek, ich ilość oraz ich rodzaj uzależnia się od m.in. wymagań i potrzeb wnętrza. Uwzględnienie rozkładu mieszkania i właściwości pomieszczenia jest niezwykle ważne – jeśli zakupimy puszki, które nie będą przystosowane do danych warunków puszki mogą oszpecić nasze wnętrza, a nawet - mogą uniemożliwić połączenie obwodów.

Masz pytania? Zastanawiasz się jakie puszki elektryczne zakupić do swojego domu? Nie wiesz jakie produkty wspierają Twoją instalację? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami - z przyjemnością doradzimy, która z nich najlepiej sprawdzi w Twoim pomieszczeniu. Dzięki naszej pomocy i porad z pewnością dobierzesz produkty, które spełnią Twoje oczekiwania i potrzeby.

Filtruj według

Kategorie
więcej... mniej
stopień szczelności
więcej... mniej
kolor
więcej... mniej
sposób montażu
więcej... mniej
rodzaj materiału
więcej... mniej
Cena
0 191
Producenci