Kable teleinformatyczne i światłowodowe

Kable teleinformatyczne

Prowadzimy sprzedaż takiego wyposażenia, jak kable teleinformatyczne. Jest to osprzęt wykorzystywany do budowy sieci komputerowych, w tym również do przesyłania sygnału czy też transmisji danych. Mówiąc najprościej, odpowiednio dobrany kabel teleinformatyczny umożliwia tworzenie sieci lokalnych (na przykład w biurach), jak i podłączenie urządzenia komputerowego do sieci internetowej.

Okablowanie teleinformatyczne może być wykonane w formie jednożyłowej lub skręcanej. Kable tego drugiego wariantu są z tego powodu nazywane skrętkami. Taka budowa sprawia, że pozostają niezwykle giętkie i mogą być montowane w skomplikowane układy.

Kable teleinformatyczne służą do transmisji danych cyfrowych. W ofercie sklepu internetowego dlaelektrykow.pl posiadamy 3 rodzaje kabli teleinformatycznych:

- UTP – kabel do transmisji sygnałów cyfrowych z dużą przepływnością binarną częstotliwości sygnałów. Stosowany w sieciach komputerowych i multimedialnych (transmisja obrazu o wysokiej rozdzielczości, głosu, danych) ze strukturalnym okablowaniem budynków, w sieciach przemysłowych oraz innych sieciach dedykowanych niewrażliwych na wpływ zakłóceń elektromagnetycznych. Kable przeznaczone do ułożenia na stałe wewnątrz budynków.
- FTP - kabel do transmisji danych, stosowany przede wszystkim w budowaniu sieci komputerowych. Umożliwia transmisję danych o częstotliwości do 100MHz oraz 125MHz. Odporny na zewnętrzne zakłócenia elektromagnetyczne.
-SFTP - skrętka ekranowana S-FTP ma identyczną konstrukcje i właściwości jak kabel FTP z jedną tylko różnicą: do konstrukcji ekranu zastosowano (oprócz folii pokrytej aluminium) także oplot z siatki drutów miedzianych, miękkich, ocynowanych. Przed wyborem właściwego przewodu – warto zweryfikować jego przeznaczenie oraz parametry techniczne produktu. Nasz sklep elektryczny oferuje produkty polskich dystrybutorów.

Przed wyborem właściwego przewodu – warto zweryfikować jego przeznaczenie

Rodzaje okablowania teleinformatycznego

Kable teleinformatyczne oferujemy w kilku różnych rodzajach, co pozwala wybrać wariant odpowiadający konkretnym potrzebom użytkownika. Wśród tych najpopularniejszych należy wymienić:

  • teleinformatyczny UTP – inaczej skrętka nieekranowa, kabel sieciowy przeznaczony do transmitowania sygnałów cyfrowych; może być używany tylko w pomieszczeniach do budowy sieci komputerowych i multimedialnych, jak również przemysłowych,
  • teleinformatyczny FTP – foliowany kabel sieciowy (ekranowany folią) – skrętka, za pomocą której transmitowane są dane cyfrowe w zakresie częstotliwości od 100 do 125 MHz; dzięki zastosowaniu ekranu tego typu kable teleinformatyczne pozostają odporne na ewentualne zakłócenia elektromagnetyczne,
  • teleinformatyczny SFTP – skrętka o tej samek funkcjonalności, co FTP, jednak nieco odmiennym wykończeniu – w tym wypadku zastosowano bowiem nie tylko ekran foliowy, ale też zewnętrzną warstwę w postaci oplotu z siatki; taki sposób ekranowania skutecznie blokuje możliwe zakłócenia tak na wejściu, jak i wyjściu okablowania.

 

Kategorie kabli teleinformatycznych

Kable teleinformatyczne rozróżnia się również według kategorii czy też klasy, określanej poprzez normę techniczną EN 50173. Zgodnie z nią można wymienić kilka najczęściej używanych wariantów w otoczeniu domowym czy biurowym:

  • kategoria 1 – do połączeń telefonicznych na niskich częstotliwościach,
  • kategoria 2 – kable używane w przypadku transmisji na częstotliwości do 1 MHz,
  • kategoria 3 – okablowanie tej klasy pracuje na paśmie częstotliwości do 16 MHz, zazwyczaj do połączeń telefonicznych,
  • kategoria 5 – przy częstotliwości do 100 MHz jest klasą okablowania stosowaną dość powszechnie, także do zakładania sieci lokalnych,
  • kategoria 6 – o dość wysokiej przepustowości (w granicach 200 Mb na sekundę) i możliwości pracy przy częstotliwości aż do 250 MHz; w odróżnieniu od skrętek niższych kategorii, ten wariant cechuje się znacznie lepszą specyfikacją; rozszerzenie kategorii do 6a pozwala na pracę przy częstotliwości do 500 MHz.

W naszej ofercie znajdziesz kable teleinformatyczne różnego rodzaju i kategorii. Zapewniamy ponadto dostęp do wyrobów różnej długości, by zapewnić Ci możliwie optymalny montaż okablowania. W razie problemów z wyborem, koniecznie skontaktuj się z naszym doradcą!

Filtruj według

ilość żył
więcej... mniej
Cena
1 695
Producenci