Wyłączniki nadmiarowoprądowe

Wyłączniki nadmiarowoprądowe (nadprądowe) to urządzenia, które zabezpieczają sieć elektryczną w ramach której pracują. Zwarcia i przeciążenia prowadzą bowiem do szybszego niszczenia izolacji przewodów elektrycznych, a ta w linii prostej doprowadzić może w najlepszym razie do awarii, a w najgorszym do pożaru.

Eska - ja potocznie mówi się o wyłączniku nadmiarowoprądowym - dostępny jest na rynku w kilku rodzajach, oznaczonych literami A, B, C oraz D. Wyłączniki oznaczone literą A to te, które działają natychmiast – czyli bez opóźnienia. Jak tylko pojawi się w sieci przeciążenie, rozłączają układ elektryczny. Wyłączniki oznaczone literami B, C, D to te działające z opóźnieniem. W zależności od rodzaju wyłączniki posiadają różne opóźnienia, a te wynikają z proporcji prądu zadziałania do prądu znamionowego.

Ponadto podział wyłączników na A, B, C, D decyduje o ich przeznaczeniu. Grupa A zabezpiecza urządzenia elektroniczne. Grupa B zabezpiecza urządzenia o małych prądach rozruchowych oraz niewrażliwych na przeciążenia termiczne. Grupa C dedykowana jest do instalacji o małych mocach (do kilku kilowatów). Grupa D przeznaczona jest do ochrony urządzeń o dużych mocach, np. silników elektrycznych.

Maksymalne napięcia z jakimi pracuje wyłącznik nadprądowy to 440V, a prądy do 125A. Prądy wyłączalne dla wyłączników z grupy B, C i D to 25kA. Ogromną zaletą wyłączników nadprądowych nad wkładkami topikowymi jest to że posiadają wysoką czułość działania oraz że są wielokrotnego użycia.

W ofercie hurtowni elektrycznej dlaelektrykow.pl posiadamy wyłączniki nadmiarowoprądowe firm GE, Eaton i Schneider Electric.

Filtruj według

charakterystyka
więcej... mniej
prąd znamionowy [A]
więcej... mniej
Producenci
ilość modułów
więcej... mniej
liczba biegunów
więcej... mniej
napięcie znamionowe [V]
więcej... mniej
Cena
5 123