Sterowanie czasowe, wyłączniki i przekaźniki czasowe

W sprzedaży znajdują się elementy związane ze sterowaniem czasowym, takie jak przekaźniki i wyłączniki czasowe. Takie akcesoria stają się coraz popularniejsze między innymi ze względu na chętnie wykorzystywaną we współczesnej architekturze automatykę budynkową. Zamontowane w instalacji elektrycznej pozwolą w wydajny i wygodny sposób zarządzać różnymi systemami podłączonymi do sieci.

Przekaźnik czasowy - jeden element, różne funkcje

Przekaźnik czasowy może być wykorzystany zarówno w systemach automatyki domowej, jak i przemysłowej czy komercyjnej. Zasada działania takiego urządzenia jest dość prosta i związana jest z przeprowadzeniem procedury sterującej w określonym odcinku czasu. Innymi słowy za jego pomocą możliwe jest zaprogramowanie włączenia lub wyłączenia określonego obwodu, sterującego chociażby wentylacją czy klimatyzacją.

Przekaźnik jest zbudowany modułowo, co pozwala taką aparaturę rozbudowywać w razie potrzeby. Jednym z ważniejszych elementów konstrukcji jest zastosowane wejście sterujące, za pomocą którego możliwe jest ustawienie parametrów pracy, a także takie mechanizmy, jak fotoemitery i fotodetektory. Wybraną funkcję czasową ustawia się natomiast za pomocą pokrętła wbudowanego w przekaźnik. 

W zależności od modelu przekaźnika czasowego może on być przystosowany do montażu bezpośrednio na szynie DIN, w gniazdku lub też w puszce elektrycznej. Możliwość czasowego ustawienia załączenia lub opóźnienia obwodu sprawia, że osprzęt ten doskonale sprawdza się przy sterowaniu takimi systemami, jak oświetlenie, ogrzewanie budynku, ale też wykorzystywany jest do obsługi sygnalizatorów różnego rodzaju, do sterowania siłownikami oraz w instalacjach zabezpieczających i w układach automatyki domowej.

Wyłączniki czasowe - element przekaźników czasowych

Wyłącznik czasowy jest inaczej mówiąc programatorem, za pomocą którego można szybko usprawnić codzienne funkcjonowanie domu czy biura. Urządzenie może być łączone z systemami obsługującymi pompę ciepła, oświetlenie wewnętrzne czy też instalacje przeznaczone do ogrzewania ciepłej wody użytkowej.

Programator czasowy możesz podłączyć do sieci elektrycznej za pomocą zwykłego gniazdka, by zyskać kontrolę nad działaniem chociażby lamp znajdujących się w sypialni lub salonie. Podłączony do tak zainstalowanego wyłącznika odbiornik (lampa, telewizor lub inne urządzenie działające na prąd) włączy się lub wyłączy o wcześniej ustalonej przez Ciebie porze. Jeśli Twoja instalacja działa zgodnie z taryfami energetycznymi, za pomocą programatora ustawisz godzinę włączenia się zmywarki czy pralki, by pracowały, kiedy nie ma Cię w domu, a koszty zużycia są mniejsze.

Wyłączniki i przekaźniki czasowe do gniazdek są przy tym akcesoriami całkowicie bezpiecznymi dla domowej sieci energetycznej. Ich podłączenie nie prowadzi do obciążenia instalacji i nie wpływa w żadnym stopniu na działanie zamontowanych urządzeń. Jedyną funkcją jest jedynie regulowanie przepływu prądu o ustalonych z góry porach. Takie programatory są standardowo przystosowane do pracy z systemem o napięciu 230 V, zatem bez obaw możesz korzystać z nich czy to w biurze, czy we własnym domu.

Wielofunkcyjne przekaźniki czasowe od Dla Elektryków

Obecne przekaźniki czasowe to proste co do zasady działania urządzenia, jednak konstruowane z wykorzystaniem najnowszych technologii. Stąd w obecnych przekaźnikach czasowych standardem zaczynają być wyświetlacze LCD, a sama obsługa jest intuicyjna. Przekaźniki czasowe znajdują zastosowanie w wielu obiektach i systemach. Przekaźnik czasowy to jeden z podstawowych dziś elementów automatyki budynkowej - a także na klatkach schodowych, obudowie przemysłowej, w szafach sterowniczych automatyki i obudowach instalacyjnych i w układach przemysłowych.

Sterowanie czasowe za pomocą przekaźników znajduje zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i w budownictwie mieszkaniowym i komercyjnym. Sterować za ich pomocą można ogrzewaniem, oświetleniem, wentylacją, klimatyzacją, sygnalizacją itp. Zegar sterujący do puszki pozwala na zarządzenia czasowe podłączonymi elementami, przy czym sam ten element jest schowany wewnątrz puszki instalacyjnej. Wyłącznik czasowy do puszki, wyłącznik czasowy do puszki czy regulatory czasowe znajdują coraz szersze zastosowanie w codziennym użytkowaniu.

Jakie są funkcje przekaźników czasowych? Podstawowym zadaniem przekaźników czasowych jest opóźnione wyłączanie i załączanie urządzeń elektrycznych z możliwością szerokiego wyboru zakresów czasowych (od 0,05 sekundy do 100 godzin). Przekaźniki montować można w różnego rodzaju obudowach elektrycznych, jak również w rozdzielnicach na szynach DIN (35mm). Na rynku można spotkać przekaźniki jedno-, dwu-, cztero - i wielofunkcyjne.

Nowoczesne przekaźniki wielofunkcyjne czasowe poza włączaniem i wyłączaniem urządzeń o wybranej godzinie umożliwiają również odliczanie czasu załączenia po pojawieniu się na styku napięcia zasilającego, symetryczną lub niesymetryczną współpracę osobnych funkcji przekaźnika, czy wygenerowanie pojedynczego 0,5s impulsu po upływie ustawionego czasu.

Sklep elektryczny dlaelektrykow.pl oferuje przekaźniki czasowe na szynę DIN, programatory mechaniczne dobowe, zegary sterujące tygodniowe, zegary astronomiczne jedno- i dwukanałowe, sterowniki czasowe na szynę TH-35. Sprzedajemy produkty firm F&F oraz Bemko.
Przed zakupem konkretnego modelu - zachęcamy do weryfikacji opisu oraz danych technicznych konkretnego przekaźnika czasowego, aby dobrać optymalne rozwiązanie.

Filtruj według

rodzaj produktu
więcej... mniej
Producenci
kolor
więcej... mniej
stopień szczelności
więcej... mniej
sposób montażu
więcej... mniej
Cena
17 280