Styczniki mocy

Naszym Klientom oferujemy bogaty wybór osprzętu elektrycznego. Wśród produktów dostępne są styczniki mocy, stanowiącymi istotne elementy wielu instalacji, w których dochodzi do znacznych obciążeń elektrycznych.

 

Co to jest stycznik mocy i do czego dokładnie służy?

Stycznik mocy jest inaczej mówiąc łącznikiem elektrycznym, którego zadaniem jest wyłączanie oraz załączanie prądu w obwodach. Ponieważ jest przystosowany do znoszenia dużych obciążeń energetycznych, stycznik najczęściej wykorzystywany jest w instalacjach o charakterze przemysłowym. Z takimi elementami zetknąć się można także w branży budowlanej i ogólnie rozumianej branży instalacyjnej.

Styczniki mocy można podzielić na dwa rodzaje: pracujące z prądem stałym (DC) oraz z prądem zmiennym (AC). Pierwszy typ jest charakterystyczny dla takich systemów, jak na przykład trakcje kolejowe. Styczniki mocy działające z prądem zmiennym są natomiast najczęściej spotykane w obwodach zasilających silniki przemysłowe, pompy czy podobne urządzenia.

Stycznik mocy, jako łącznik, instalowany jest pomiędzy obwodami głównymi, stąd przeznaczony jest do wymienionych już wyżej układów silnoprądowych. W niektórych instalacjach funkcjonuje razem z przekaźnikami, gdzie stycznik mocy pełni rolę wykonawczą, to jest wyłącza lub załącza dany obwód, a przekaźniki stanowią elementy sterujące, czy też wyzwalające prawidłowe funkcjonowanie styczników.

 

Konstrukcja stycznika mocy

Stycznik mocy budową przypomina przekaźnik. Konstrukcja tego elementu składa się, między innymi, z:

  • cewki stycznika,
  • elektromagnesu wraz ze zworą ruchomą,
  • styków: ruchomego, nieruchomego oraz zwiernych i rozwiernych,
  • komór gaszeniowych (wygaszających łuk elektryczny).

Zasada działania jest stosunkowo prosta: w przypadku wykrycia na cewce wysokiego napięcia styki stycznika mocy pozostają zamknięte, ale jeśli w którymś momencie pracy dojdzie do jego spadku, wówczas zwora elektromagnesu opada, a styki zostają przez ten elektromagnes otwarte.

Styczniki mocy przystosowane są do różnych wartości napięć, dzięki czemu można mówić zarówno o wariantach jednofazowych, jak i trójfazowych. Przy wyborze odpowiedniego stycznika warto określić, do jakich zadań będzie przeznaczony. 

W naszym sklepie znajdziesz wybór osprzętu produkowanego przez cenione marki, gwarantujące wysoką jakość wykonania takich elementów oraz ich bezawaryjność w każdych warunkach pracy. Z przyjemnością udzielimy również dodatkowych informacji dotyczących asortymentu, a w razie takiej potrzeby zapewnimy pomoc przy wyborze prawidłowego modelu.

Filtruj według

prąd znamionowy [A]
więcej... mniej
napięcie znamionowe [V]
więcej... mniej
liczba biegunów
więcej... mniej
Cena
12 1862
Producenci