Przewody polwinitowe OMY, OWY

Przewód OMY i OWY

W naszej ofercie sprzedażowej dostępne są giętkie przewody OMY i OWY wykończone izolacją polwinitową. Są to wyroby wielofunkcyjne o trwałej powłoce zewnętrznej, która ma za zadanie przede wszystkim chronić przewód przed uszkodzeniami o charakterze mechanicznym.

Przewody oponowe OMY, OWY to wielofunkcyjne przewody do urządzeń przenośnych, o żyłach miedzianych, izolacji i oponie polwinitowej na napięcie 300/300V. Przeznaczone do przyłączania odbiorników jednofazowych przy małym obciążeniu mechanicznym w gospodarstwach domowych, kuchniach i pomieszczeniach biurowych. Przewody OMY są o przekroju okrągłym, OMYp – to przewody płaskie.

W ofercie naszej hurtowni elektrycznej znajdują się również przewody OWY. Są to przewody elektroenergetyczne wielożyłowe o izolacji i powłoce polwinitowej na napięcie 300/500V, do odbiorników ruchomych i przenośnych. Służą do przyłączania ruchomych i przenośnych urządzeń gospodarstwa domowego, ogólnego przeznaczenia, jak również w pomieszczeniach wilgotnych, w średnich warunkach pracy, np. urządzenia kuchennych: pralki, lodówki i podgrzewacze, pod warunkiem, że nie ma niebezpieczeństwa zetknięcia się przewodu z gorącymi elementami.

 

 

Przewód OMY 

Czym charakteryzuje się przewód OMY? Na samym początku warto rozszyfrować jego nazwę. Jest to przewód oponowy (O), mieszkaniowy (M) i o żyłach wykonanych z miedzi i pokrytych osłoną polwinitową (Y). Jest to wariant okrągły – jeżeli mówimy o modelu płaskim, należy pamiętać o skrócie OMYp. 

Przewody OMY dostępne są w naszym asortymencie w różnych odmianach, co pozwala na dobranie ich zgodnie z zapotrzebowaniem. Osprzęt o takim charakterze może bez trudu pracować w różnym otoczeniu, także tym narażonym na nieco wyższy poziom wilgoci. Przewód OMY czy też OMYp znajduje zatem zastosowanie w pomieszczeniach każdego rodzaju – w kuchni, łazience, jak i salonie czy w przestrzeni biurowej. Stosowany jest do zasilania urządzeń grzewczych (jednak nie może bezpośrednio stykać się ze źródłem ciepła), wyposażenia gospodarstwa domowego, w tym sprzętu kuchennego oraz łazienkowego. Z takimi przewodami zetkniesz się zatem w przypadku pralek, lodówek oraz wszelkiego typu odbiorników elektrycznych. 

Przewody mieszkaniowe OMY nie mogą być użytkowane na świeżym powietrzu – nadają się wyłącznie do użytku wewnętrznego.

 

Przewody OWY

Nieco inną rolę odgrywają przewody OWY. Ich nazwę należy rozumieć jako: przewody oponowe (O), warsztatowe (W), zbudowane z żył miedzianych otoczonych oponą z polwinitu (Y). Wyroby te przyjmują przekrój okrągły.

Przewód OWY, w odróżnieniu od OMY i OMYp jest używany jako element zasilający urządzenia przenośne (ruchome). Standardowo takie przewody mają budowę wielożyłową i przystosowane są do pracy z napięciem w granicach 300/500 V. Tym sposobem pozwalają na przyłączanie do sieci urządzeń domowych, jak i elektronarzędzi mobilnych, warsztatowych czy podobnych. Również w tym przypadku istnieje możliwość używania ich w otoczeniu wilgotnym, to jest w kuchniach, łazienkach czy piwnicach. 

Niestety, przewód OWY również nie powinien być użytkowany na zewnątrz. Jego budowa i funkcje spełniają się jedynie w pomieszczeniach domowych i biurowych, a także tylko w przypadku urządzeń o średnim obciążeniu energetycznym. W razie takiej potrzeby przewody tej kategorii mogą posłużyć do zasilania urządzeń grzewczych – nadal z należytą kontrolą i unikaniem bezpośredniego stykania się izolacji ze źródłem ciepła.

Zarówno przewody OWY, jak i OMY przystosowane są do częstego zginania bez ryzyka uszkodzenia powłoki z polwinitu. Takich elementów nie należy stosować w budynkach przemysłowych czy rolniczych, a także z urządzeniami generującymi znaczne obciążenia elektroenergetyczne. 

Zachęcamy do zapoznania się z całą ofertą sprzedażową sklepu dlalektrykow.pl. W razie problemów z doborem odpowiedniego produktu, zapraszamy do kontaktu z naszym doradcą, który udzieli dodatkowych, niezbędnych informacji. 

Filtruj według

ilość żył
więcej... mniej
max. przekrój żyły [mm2]
więcej... mniej
Cena
0 13