Lampy wysokoprężne

Lampy wysokoprężne to grupa źródeł światła, które posiadają wspólny mianownik: odpowiednie środowisko chemiczne będące środkiem wyładowczym. Co to oznacza? W lapach tego typu światło pojawia się po wyładowaniu elektrycznym. Aby to nastąpiło – wewnątrz bański szklanej musi być odpowiednie środowisko wyładowcze. W zależności od rodzaju związków chemicznych zawartych w lampie wyróżnić możemy lampy sodowe, rtęciowe, metalohalogenkowe oraz żarowo – rtęciowe.

Lampy sodowe wypełnione są parami sodu, rtęciowe - parami rtęci,  metalohalogenkowe - oparte są na mieszaninie par rtęci, argonu oraz halogenków metali.  Lampy  żarowo – rtęciowe nie wymagają statecznika, a  zamiast niego, wyposażone są w żarnik, podobnie jak w tradycyjnej żarówce.

Lampy sodowe przeznaczone są do użytku wyłącznie w oprawach zawierających osprzęt elektroniczny do wysokoprężnych lamp sodowych o mocy oznaczonej na lampie. Tego typu źródła światła stosowane są do oświetlenia zewnętrznego ulic, placów, terenów mieszkalnych, dróg i autostrad, terenów rekreacyjnych i przemysłowych, dworców kolejowych, lotnisk, czy parkingów.

Lampy metalohalogenkowe (MH) są nowoczesnymi, energooszczędnymi źródłami światła o szczególnie dobrych właściwościach barwowych. Łączą one zalety wysokiej skuteczności świetlnej i zdolności wiernego oddawania barw oświetlanych przedmiotów, a także wysokiej trwałości. Są one popularne w wysokich i niskich wnętrzach przemysłowych, wielkopowierzchniowych obiektach handlowych, halach targowych i magazynach. Lampy MH stosuje się w salach widowiskowych i zamkniętych obiektach sportowych. W oświetleniu zewnętrznym są stosowane do oświetlenia stadionów i boisk oraz do oświetlania wielu obiektów architektonicznych o charakterze reprezentacyjnym.

Wysokoprężne lampy rtęciowe składają się ze szklanej bańki wypełnionej gazem, utrzymującym stałą temperaturę oraz kwarcowego jarznika wyładowczego z parami rtęci. Oprócz statecznika lampy rtęciowe nie wymagają żadnego dodatkowego osprzętu. Lampy LRF mają eliptyczną bańkę pokrytą wewnątrz luminoforem zapewniającym zimne, niebieskawo-białe światło o dobrym poziomie oddawania barw.

Lampy rtęciowo-żarowe stosowane są w publicznym oświetleniu zewnętrznym, w oświetleniu parkingów, warsztatów, garaży i sklepów, do naświetlania w hodowli i przy uprawach szklarniowych. Lampy te składają się z elipsoidalnej, wypełnionej gazem bańki szklanej pokrytej od wewnątrz warstwą luminoforu. Składają się z kwarcowego wysokoprężnego jarznika z rtęcią, połączonego z wolframowym żarnikiem, działającym jako żarowe źródło światła i element ograniczający prąd (statecznik).

Filtruj według

Kategorie
więcej... mniej
moc [W]
więcej... mniej
rodzaj trzonka
więcej... mniej
barwa światła
więcej... mniej
Cena
15 25
Producenci