Transformatory i zasilacze

Transformatory i zasilacze to istotne elementy aparatury elektrycznej. Bardzo istotnym jest zwrócenie uwagi na różnice między tymi dwoma urządzeniami, a dokładniej ustaleniem potrzeb co do parametrów prądu zasilającego planowany układ elektryczny.

Zadaniem transformatora jest bowiem zamiana (transformowania) napięcia wejściowego (wyższego) na mniejsze napięcie wyjściowe. Na przykład 230V na 12V. Transformator jednak nie zamienia prądu zmiennego na stały (AC na DC). Do tego służą zasilacze! Poza ustaleniem właściwego napięcia dla urządzenia elektrycznego należy więc sprawdzić czy urządzenie potrzebuje prąd zmienny, czy stały i stosownie do tego dobrać transformator (prąd zmienny) lub zasilacz (prąd stały).

Natomiast sam zasilacz może być zbudowany w oparciu o transformator i nazywany jest zasilaczem tradycyjnym, transformatorowym lub liniowym, ale nie musi. Na rynku można spotkać zasilacze impulsowe, zwane również przetwornicami, które zbudowane są z wykorzystaniem jedynie elementów elektronicznych. Cechują się dużą stabilnością, sprawnością, niskim nagrzewaniem oraz mniejszymi gabarytami, stąd najczęściej polecane są do stosowania wraz z oświetleniem LED.

W naszej hurtowni elektrycznej oferujemy transformatory i zasilacze firm BREVE, F&F oraz Zamel.

Filtruj według

napięcie znamionowe [V]
więcej... mniej
Cena
55 185
Producenci