Styczniki elektryczne i przekaźniki

Prowadzimy sprzedaż osprzętu elektrycznego, w tym styczników elektrycznych oraz przekaźników. Zapewniamy dostęp do produktów nowych, produkowanych przez uznane marki i objętych gwarancją. Działanie obu tych elementów jest nieco podobne – należą do grupy łączników, jednak praca urządzeń różni się poziomem napięcia i prądu instalacji, do których obsługi są przeznaczone.

Styczniki pomocnicze i przekaźniki bistabilne

Zadaniem zarówno styczników jak i przekaźników jest sterowanie obciążeniem prądowym w układzie elektrycznym.

Ze względu na budowę i zasadę działania stycznik elektroniczny służy do załączania obwodów elektrycznych głównych (jak na przykład silniki elektryczne), a przekaźniki służą do załączania obwodów pomocniczych (jak na przykład obwodów sterowniczych, czy sygnalizacyjnych).

Przekaźniki elektryczne (inaczej przekaźnik elektromagnetyczny) sterują obwodami poprzez galwaniczną separację obwodów lub poprzez wykonywanie prostych funkcji logicznych. Przekaźniki jakie możemy znaleźć na rynku to pośredniczące, nad prądowe, pod prądowe, nad napięciowe, pod napięciowe, czasowe. Znajdują zastosowanie w instalacjach małych prądów. Charakteryzują się tym, że posiadają jedynie styki główne.

Styczniki elektryczne posiadają solidną obudowę, aby powstający podczas ich działania łuk elektryczny nie przeniósł się na sąsiednie styki stycznika. Za działanie stycznika odpowiada układ migowy, aby szybkość pracy styczników nie była zależna od zaniku pola magnetycznego oraz czasu indukcji. Styczniki pracują z wyższymi prądami. W przeciwieństwie do przekaźników, styczniki poza stykami głównymi posiadają styki pomocnicze.

Nasz sklep elektryczny oferuje styczniki i przekaźniki firm F&F, Eaton Electric, Schneider Electric, GE oraz NEXT.

Stycznik elektryczny – rodzaje styczników

Stycznik elektryczny, określany w ofertach sprzedażowych niekiedy jako stycznik elektromagnetyczny jest łącznikiem odpowiadającym za proces włączania i wyłączania obwodów pracujących przy znacznej mocy, stąd też często spotykane są w instalacjach o charakterze przemysłowym. Jest przy tym większym elementem niż przekaźnik, pozostając nadal stosunkowo prostą konstrukcją. Styczniki elektryczne mogą pracować w układach zasilania transformatorów czy silników elektrycznych.

Głównym elementem konstrukcyjnym stycznika jest cewka elektromagnesu ułożona w formie obwodu. Towarzyszą jej styki główne oraz styki pomocnicze. O doborze stycznika zawsze decydować powinien fachowiec, który zadba o prawidłowe dostosowanie elementu względem konkretnej instalacji elektrycznej. 

Przekaźniki elektromagnetyczne

Przekaźniki elektromagnetyczne, tak jak styczniki, są łącznikami, jednak o mniejszej budowie. Ich rolą jest przełączanie prądów małej mocy (w instalacjach niskoprądowych). Wybór pomiędzy tymi dwoma rodzajami łączników uzależniony będzie zatem od poziomu obciążenia systemu. W przypadku przekaźników należy traktować je jako elementy obsługujące systemy mniejszych rozmiarów, w tym elektronicznych układów instalacyjnych. 

Zaletą przekaźników elektromagnetycznych jest ich większa trwałość w odniesieniu do styczników. Są odporne na występujące przepięcia elektryczne. Konstrukcyjnie przystosowano je ponadto do mocowania w odpowiadających im gniazdach, które można montować na szynach DIN lub do płyty. Ten sposób zakładania przekaźników umożliwia w razie takiej potrzeby ich wymianę bez konieczności modyfikowania przewodów.

Filtruj według

prąd znamionowy [A]
więcej... mniej
Producenci
ilość modułów
więcej... mniej
liczba biegunów
więcej... mniej
napięcie znamionowe [V]
więcej... mniej
Cena
25 356