Przewody elektryczne i kable

Kable i przewody znajdują zastosowanie zarówno we wnętrzach, jak i w przestrzeniach otwartych. W ofercie sklepu internetowego dlaelektrykow.pl znajdują się kable i przewody instalacyjne, kable elektryczne, przewody elektryczne, kabel do urządzeń przenośnych, teleinformatyczne, przewody antenowe i głośnikowe, telekomunikacyjne, kable prądowe, sygnalizacyjne i sterownicze oraz wszelkie kable instalacyjne specjalistyczne.

Oferujemy także przewody instalacyjne (jednożyłowe DY, LGY, LGS oraz wielożyłowe YDY), przewody do urządzeń przenośnych (polwinitowe OMY, OWY, Gumowe OW,OPD, kable teleinformatyczne, przewody antenowe i głośnikowe), przewody antenowe i przewody głośnikowe oraz sygnalizacyjne i przewody sterownicze, YKSY, LiYCY, YSTY). Oprócz szerokiego wyboru, zaufanych producentów i pomocy w wyborze towaru przygotowaliśmy atrakcyjne ceny kabli elektrycznych oraz niskie ceny przewodów elektrycznych.

Przewód a kabel - różnice

Bardzo często (głównie ze względu na pewną niejednoznaczność w budowaniu definicji) używamy zamiennie dwóch terminologii - "kabel" i "przewód". O ile kable i przewody elektryczne są identyfikowane przez swój symbol (tzw. normy DIN-VDE), o tyle nadal często mylimy te pojęcia, nierzadko narażając się na błędy około-elektryczne. Spróbujmy zatem wyjaśnić zależność "kabel a przewód", ułatwiając Państwu wszelkie decyzje zakupowe.

Ostatecznie zarówno kabel, jak i przewód ma jedną i tą samą misję: muszą wyznaczyć drogę płynącego prądu elektrycznego. Warto jednak pamięć, że różnią się one między sobą budową, zastosowaniem i właściwościami, dlatego też zrozumienie tych różnić może być kluczowe w kontekście podejmowanego remontu czy prac elektrycznych.

Kabel elektryczny (lub kabel energetyczny) to rodzaj przewodu elektrycznego izolowanego (z wykorzystaniem izolacji polwinitowej), jedno- lub wielożyłowego. Kable służą do trwałego połączenia źródeł prądu z jego odbiornikami. Przesyła się nimi energię elektryczną bądź informacje za pośrednictwem prądu elektrycznego. Kable sterownicze mają różne długości oraz właściwości - część z nich może być chowana pod tynkiem, inne są delikatnie i nie wytrzymają działania warstw izolacyjnych. Dlatego też wybierając zarówno kabel, jak i przewód prądowy, istotne jest ich dobranie do konkretnego przeznaczenia i niezbędnej mocy, którą muszą dostarczyć danemu urządzeniu.

Przewód elektryczny służy do prowadzenia prądu elektrycznego. Bez ich funkcjonalności niemożliwe byłoby stworzenie system elektrotechnicznego, który rozprowadza prąd po całym budynku, doprowadzając elektryczność do tzw. punktów pomoru mocy (czyli do np. odbiorników stałe lub ruchome). Wykonany najczęściej z miedzi lub aluminium, w postaci drutu, linki lub szynoprzewodu. Może być izolowany (np. kabel elektryczny) lub bez izolacji jak ma to miejsce w linii napowietrznej (funkcję izolacji pełni wówczas powietrze). Przewody w środowisku domowym, najczęściej wybierane są do podłączenia urządzeń o małej lub średniej poborze mocy. Dlatego też przewód instalacyjny nie jest rekomendowany do podłączenia maszyn - w przeciwieństwie do kabli elektrycznych przemysłowych. W tym miejscu wyróżnia się tzw. przewody sterownicze. Są to zestawy izolowanych żył, które znajdują zastosowanie w systemach energetycznych, które mają charakter sterowniczy, kontrolny lub zabezpieczeniowy. Często zastępczą nazwą są kable sterownicze. Inną, popularną formą przewodów są tzw. przewody instalacyjne, które służą do układania na stałe w instalacjach elektrycznych wewnątrz budynków.

Warto nadmienić, że o ile kable kładzie się głównie na zewnątrz, tak przewody umieszczamy wewnątrz pomieszczeń.

Wiodącą częścią, w przypadku kabli i przewodów jest tzw. żyła przewodząca, która wykonywana jest z miedzi lub aluminium. Warto jednak dodać, że ten drugi materiał wykorzystywany jest głównie w przewodach napowietrznych i kablach ziemnych. Żyły, które przewodzą prąd mogą przybrać formę jednodrutowych, nazywanych sztywnymi, jak i wielodrutowymi, wyróżniającymi się giętkością. Najbardziej typowe żyły przewodzące w kablach i przewodach wykonywane są jako jednodrutowe, które układa się na stałe i wielodrutowe, idealne do połączeń ruchomych.

W stałej ofercie posiadamy kable energetyczne (miedziane YKY, aluminiowe YAKY oraz napowietrzne ASXSN), kable teleinformatyczne, telekomunikacyjne (wewnętrzne YTKSY, zewnętrzne XzTKMXpw, alarmowe YTDY) oraz kable specjalistyczne (ognioodporne HDGS, YnTKSY, samochodowe YLY-Sp).

Kabel i przewód instalacyjny sprzedawany są w odcinkach lub na metry – w zależności od produktu. Przed zakupem – warto zapoznać się z opisem produktu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości – zachęcamy do kontaktu na czacie bądź drogą mailową. Chętnie doradzimy jaki przewód instalacyjny lub kabel najlepiej spełni Państwa potrzeby i oczekiwania.

Filtruj według

Kategorie
więcej... mniej
ilość żył
więcej... mniej
max. przekrój żyły [mm2]
więcej... mniej
Cena
0 1966
Producenci