Oprawy świetlówkowe to bardzo popularne lampy sufitowe i naścienne. W ofercie naszej hurtownie elektrycznej znaleźć można oprawy świetlówkowe tradycyjne (oparte na zwykłych świetlówkach liniowych) oraz LED.

Oprawy świetlówkowe oparte są na tradycyjnych świetlówkach liniowych, zwanych potocznie jarzeniówkami. Większość oparta jest na 2 rodzajach trzonków (gwintów/ zakończeń): G5 i G13. Świetlówka z trzonkiem G5 dedykowana jest do oprawy świetlówkowej liniowej T5 16 mm, współpracującej z elektronicznymi układami zapłonowymi. Natomiast trzonek G13 pasuje do oprawy świetlówkowej T8 26 mm, kompatybilnej z magnetycznymi i elektronicznymi układami zapłonowymi. Oba trzonki i oba typy świetlówek występują na rynku w różnych długościach. Fachowcy operujący na co dzień tego typu produktami nie kojarzą danej świetlówki z jej długością, a z jej mocą. Elektrycy i elektroinstalatorzy wiedzą bowiem, że np. świetlówka T8 18W będzie miała 60 cm długości, a świetlówka T5 8W – długość 28,9 cm. Bywa jednak tak, że tzw. Kowalski, czyli każdy z nas spotka się z sytuacją, że po 10 latach przepali się nam świetlówka w starej oprawie oświetleniowej. Elektroinstalator wiedziałby od razu, jakiego typu jarzeniówka będzie potrzebna, a Kowalski? Raczej nie – weźmie w rękę miarkę i zmierzy świetlówkę. Trzonka już raczej nie będzie w stanie zidentyfikować. Czym więc różnią się oba typy trzonków? G5 to okrągły trzonek z 2 kolcami, jest dużo mniejszy od G13 i ma średnicę 16 mm. G13 również ma okrągły kształt z 2 bolcami, jednak jego średnica to 26 mm. Tak najprościej odróżnić oba typ – świetlówki oparte na trzonku G5 będą dużo węższe od tych opartych na G13. Poniżej podpowiadamy długości poszczególnych świetlówek. Warto pamiętać, że są to parametry jarzeniówek, nie opraw świetlówkowych. Sama oprawa będzie zatem nieco dłuższa.


Świetlówki T8:
- 15W – długość 438mm 
- 18W – długość 590mm 
- 25W – długość 753mm 
- 30W – długość 895mm 
- 36W – długość 1200mm 
- 38W – długość 1057mm 
- 58W – długość 1500mm 

Świetlówki T5
- 8W – długość 289mm 
- 14W – długość 549mm 
- 21W – długość 849mm 
- 24W – długość 549mm 
- 28W – długość 1149mm 
- 35W – długość 1449mm 
- 39W – długość 849mm 
- 49W – długość 1449mm 
- 54W – długość 1149mm 
- 80W – długość 1449mm                               





W naszym sklepie elektrycznym podzieliliśmy oprawy świetlówkowe na 3 podgrupy: 
- belkowe
- hermetyczne
- kloszowe


Oprawy świetlówkowe belkowe to proste oprawy oświetleniowe, bez klosza, zasilane pojedynczymi lub podwójnymi świetlówkami 18W. Oprawy świetlówkowe hermetyczne – jak sama nazwa mówi – są szczelne i chronią wnętrze oprawy oświetleniowej przed zabrudzeniem i zachlapaniem. Często są montowane w miejscach typu magazyn, piwnica, garaż, czy hala produkcyjna. Oprawy świetlówkowe kloszowe to grupa lamp na świetlówki 36W, z kloszem pryzmatycznym – tego typu lampy są spotykane zazwyczaj w szkołach, salach lekcyjnych, czy na korytarzach.

Oprawy oświetleniowe wykorzystujące diody LED nie są przeznaczone do montażu ww. świetlówek. W ofercie naszego sklepu elektrycznego mamy kilka kloszy LED, które różnią się parametrami. Najprościej można je podzielić na oprawy puste, w których można zastosować świetlówki LED oraz te, z wbudowanymi na stałe diodami LED. Te pierwsze to popularne odpowiedniki tradycyjnych opraw, w których zamontować można samodzielnie świetlówki LED. Rodzaje świetlówek, sposób zasilania, czy wierność oddawania mocy - to elementy, którymi różnią się między sobą. Większość z nas kieruje się porównaniem tego parametru w Wattach („W”), który nie zawsze stanowi najważniejszy aspekt. Ważniejszym parametrem jest strumień świetlny, czyli faktyczna siła oświetlenia przestrzeni. Decydując się na montaż opraw świetlówkowych LED powinni pamiętać, że większość źródeł światła LED ma mniejszą wydajność świetlną, niż tradycyjne źródła światła. Co to oznacza? Jeśli decydujemy się na wybór świetlówki LED 18W, prawdopodobnie nie będzie ona świecić tak  samo, jak tradycyjna jarzeniówka 18W. Wynika to m.in. z budowy diod LED używanych w większości żarówek. Przy wyborze opraw ledowych większość z nas kieruje się energooszczędnością. Warto pamiętać, że w przypadku świetlówek jarzeniowych i LED, pobór mocy będzie porównywalny.
Oprawy posiadające wbudowane diody LED nie wymagają wymiany źródeł światła. Ich ogromną zaletą jest równomierna emisja światła, ze względu na rozstaw diod LED w obudowie.
W ofercie naszej hurtowni elektrycznej oprawy świetlówkowe LED znaleźć można w kategorii „Klosze LED”. Znaleźć w niej można różnego rodzaju oprawy oświetleniowe: od opraw podszafkowych z wyłącznikiem, przez belkowe LED, kloszowe SLIM, aż po oprawy hermetyczne z wymiennymi źródłami światła LED. Te ostatnie wykorzystują świetlówki LED (T8) jednostronnie zasilane.

Jak widać – wybór jest spory. Przed wyborem danej oprawy warto przemyśleć nie tylko kwestie oszczędności na rachunkach za energię elektryczną, lecz przede wszystkim zapotrzebowanie na poziom światła w otoczeniu, czyli strumień świetlny danej świetlówki, czy oprawy LED. Nie zawsze wymiana opraw jarzeniowych na ledowe da nam te same parametry i w ten sam sposób oświetli przestrzeń. Ważna będzie też temperatura barwowa/ kolor światła, aby lampa nie przeszkadzała nam w pracy, czy odpoczynku – ale pozytywnie wpływała na nas.