Wprowadzone obostrzenia z powodu wirusa COVID-19 spowodowały reorganizację, która przekłada się na 24-48 godz. opóźnienia w wysyłkach. Przepraszamy.

W dzisiejszych czasach nowa technologia dużymi krokami wkracza w progi każdego z mieszkań i domów. Już dzisiaj nie jest to technologia dedykowana dla wybranych. Jak najbardziej są to rozwiązania na każdą kieszeń.

Naprzeciw potrzebom klientów wychodzą kolejni polscy producenci. Przykładem jest firma Zamel z linią produktów EXTA FREE, która pozwala na zaprojektowanie rozwiązań, bez konieczności prowadzenia dodatkowych przewodów i planowania kosztownych remontów.

Mało tego, wykorzystanie systemu bezprzewodowego pozwala zaoszczędzić tym, którzy chcieli by nieco zmodernizować funkcjonalność swoich pomieszczeń. Wystarczy sobie wyobrazić sytuację w której chcielibyśmy w jednym rogu pokoju zainstalować dodatkową lampę, a włączać ją z drugiej strony pomieszczenia. Koniecznie trzeba by było przygotować odpowiednią infrastrukturę przewodową, która wymagała by chowania w ścianie, czy za listwami. System Exta Free rozwiązuje nam tego typu problemy!

Z serii Zamel Exta Free wybraliśmy najczęściej poszukiwane i wykorzystywane urządzenia i postaraliśmy się przedstawić ich zastosowanie w przejrzystej formie.

W razie niejasności i wątpliwości chętnie odpowiemy na pytania i podpowiemy rozwiązanie.

Sprawdź wszystkie produkty Zamel z serii Exta Free

Dla osób planujących sterować bezprzewodowo oświetleniem LED firma Zamel przygotowała dedykowane odbiorniki. Każdy z nich zasilany jest napięciem 10-14 V DC.

Odbiornik ROP-03 i ROP-06 służą do podstawowego sterowania, czyli włączania i wyłączania źródeł światła LED. ROP-03 jest urządzeniem jednokanałowym, czyli można nim sterować jednym źródłem światła LED lub jedną linią źródeł (kilka źródeł połączonych do jednego, wspólnego kanału).

Natomiast odbiornik ROP-06 pozwala na sterownie niezależnie trzema źródłami światła LED (lub 3 liniami).

Odbiornik RDP-02 jest rozwiązaniem łączącym możliwość sterowania światłem LED bezprzewodowo i przewodowo (lokalnie) za pomocą tradycyjnego łącznika umieszczonego na ścianie.

Kolejnym rozwiązaniem jest odbiornik RDP-11. Ten odbiornik systemu Exta Free pozwala sterować wielokolorowym oświetleniem LED, czyli RGB.

Każdy z odbiorników sterować można za pomocą pilota, łącznika bezprzewodowego lub smartfona - po wyposażeniu systemu w minicontroller.

Do bezprzewodowego sterowania oświetleniem dedykowane zostały odbiorniki, które zasilać można napięciem 230V.

Odbiornik ROP-01 pozwala sterować jednym dowolnym urządzeniem zasilanym napięciem 230V i maksymalnym obciążeniem 5A (w prezentacji steruje oświetleniem). Zamontowany może być w puszce podtynkowej, natynkowej, czy w suficie podwieszanym.

Odbiornik ROP-02 różni się od ROP-01 jedynie ilością urządzeń jakie można do niego podłączyć. Niezależnie można bowiem zarządzać dwoma urządzeniami elektrycznymi, każde o maksymalnym obciążeniu 5A.

Odbiornik RDP-01 dedykowany jest do sterowania jedynie oświetleniem zasilanym prądem o napięciu 230V. Posiada on bowiem funkcję ściemniacza. Maksymalne obciążenie jakie jest w stanie obsłużyć ściemniacz to 250W.

Każdy z odbiorników sterować można za pomocą pilota, łącznika bezprzewodowego lub smartfona - po wyposażeniu systemu w kontorler EFC-02.

Odbiorniki RWS-311C/Z oraz RWS-311J/Z to bardzo wygodne rozwiązanie dla tych, którzy chcą sterować urządzeniami, które znajdują się poza budynkiem (na przykład w ogrodzie) i do których jest utrudniony dostęp, lub do których nie są poprowadzone przewody zasilające z samego budynku.

Urządzenia są hermetyczne, posiadają stopień szczelności IP56, mogą być wystawione na trudne warunki atmosferyczne.

Sprzedawane są w komplecie z pilotem. RWS-311C to odbiornik czterokanałowy (czyli można podłączyć do niego cztery niezależne urządzenia elektryczne), natomiast RWS-311J to wersja jednokanałowa (dla jednego urządzenia). Maksymalna obciążalność każdego z kanałów to 16A.

Każdy z odbiorników sterować można za pomocą pilota, łącznika bezprzewodowego lub smartfona - po wyposażeniu systemu w kontorler EFC-02.

Kolejnym bardzo istotnym udogodnieniem jest możliwość sterowania bezprzewodowo roletami, czy żaluzjami. Dedykowane zostały do tego odbiorniki o nazwie SRP-02. Jeden odbiornik sterować może jedną roletą (lub kilkoma podłączonymi pod jedno wyjście - czyli nie będą niezależne). Poza sterowaniem bezprzewodowym, istnieje możliwość sterowania tradycyjnego za pomocą zwykłego łącznika żaluzjowego.

Wykorzystanie odbiorników SRP-02 poza sterowaniem żaluzjami pojedynczo, umożliwia sterowanie centralnie, czyli jednocześnie kilkoma grupami żaluzji (każda z grup posiadająca osobny odbiornik SRP-02). Należy jednak pamiętać, że odbywa się to tylko i wyłącznie za pomocą drogi radiowej. Stąd jeśli chcemy mieć osobny łącznik odpowiedzialny za jednoczesne sterowanie kilkoma grupami żaluzji (kilkoma odbiornikami SRP-02), do tego celu powinniśmy wykorzystać łącznik bezprzewodowy Exta Free RNK-02.

Podobnie jak w przypadku wcześniejszych odbiorników, poza pilotem i łącznikiem bezprzewodowym, żaluzjami możemy sterować smartfonem, wymaga to jednak uzbrojenia systemu w kontroler EFC-02.

Sterowniki RNP-01, RNP-02, czy RNP-10 to dowód na to, że Exta Free jest rozwiązaniem otwartym, które łatwo można dopasować do swoich potrzeb.

Sterowniki RNP-01 oraz RNP-10 to rozwiązanie dla tych, którzy dopiero planują budowę, czy remont pomieszczeń, czyli mają możliwość poprowadzenia przewodów w ścianie zgodnie z planowanymi podłączeniami, a sterowanie urządzeniami chcą realizować za pomocą standardowych łączników zwiernych (dowolnego producenta), pasujących wyglądem do planowanej aranżacji wnętrza.

RNP-01 to sterownik który montujemy pod łącznikiem zwiernym w głębokiej puszce instalacyjnej. Wymaga od nas doprowadzenia zasilania 230V. Za jego pomocą możemy sterować aż czterema osobnymi urządzeniami, czyli podłączyć cztery osobne łączniki zwierne.

Sterownik RNP-10 co do zasady działa tak samo jak sterownik RNP-01 z tą różnicą, że przeznaczony jest do instalacji w rozdzielni na szynie TH35. To oznacza, że jego zastosowanie należy przewidzieć w trakcie projektowania instalacji elektrycznej.

Kolejnym ciekawym i wyjątkowo wygodnym jest sterownik RNP-02. Ponownie, zasada działania jest identyczna z sterownikiem RNP-01. Różnica polega jednak na tym, że do sterownika nie musimy doprowadzać jakichkolwiek przewodów, włącznie z zasilającymi. Zasilany jest bateryjnie, może więc być zamontowany na przykład na filarze po środku pomieszczenia. Jest to rozwiązanie, które warto polecić tym, którzy wdrożyć chcą rozwiązania inteligentnego domu unikając większego remontu, czy przebudowy.

Będąc na etapie projektowania instalacji elektrycznej w domu, czy w mieszkaniu warto rozważyć montaż odbiornika bezprzewodowego ROM-01 lub ROM-10. Przeznaczony jest do montażu w rozdzielni na szynie TH35. Jego zadaniem jest odbieranie sygnału z pilota, łącznika czy smartfona (poprzez kontroler EFC-02) i sterowanie dowolnym urządzeniem elektrycznym (pompa, brama, roleta, oświetlenie, itp.) podłączonym przewodowo do odbiornika ROM.

Do odbiornika ROM-01 można jednocześnie podłączyć jedno urządzenie elektryczne, natomiast do odbiornika ROM-10 dwa urządzenia elektryczne.