Przekaźnik bistabilny to kolejny dość często zapominany element, kt­­óry jednak może istotnie ułatwić pracę każdego elektroinstalatora.

Każdy z Was zdaje sobie sprawę, że im więcej zastosujemy łączników krzyżowych, tym trudniej jest właściwie je połączyć. Niewprawieni w ich instalacji przeżywają koszmar już przy konieczności połączenia dwóch łączników schodowych z jednym krzyżowym. Każdy kolejny, to wyższy poziom wtajemniczenia. Trudno jest się więc dziwić, że za wszelką cenę ilość tego typu rozwiązań sprowadza się do minimum, czyli do zastosowania jedynie przy schodach.

A szkoda, bo sterowanie oświetleniem z kilku miejsc jest niezwykle wygodne i planując oświetlenie w domu, czy apartamencie warto swoim klientom podpowiadać takie rozwiązania. Każdy zapewne chciałby mieć możliwość wyłączenia głównego oświetlenia sypialni bez konieczności wychodzenia z łóżka. A to tylko jedno z życiowych ułatwień.

Jak uciec od trudów łączenia wielu łączników krzyżowych i schodowych?

Przekaźnik bistabilny 230V pozwala na bardzo szybką i łatwą instalację dowolnej ilości łączników, które zarządzać mogą wspólnym źródłem światła. Bistabilny przekaźnik pozwala zrezygnować ze stosowania łączników schodowych i krzyżowych, a zastosować wszędzie jeden i taki sam łącznik chwilowy (nazywany również dzwonkowym, przyciskiem lub odbijającym).

Co zyskujemy?

- prostotę połączenia – prowadzimy przewód dwużyłowy od łącznika do łącznika i podłączamy je równolegle,
- łatwe planowanie – ten sam rodzaj łącznika w każdym punkcie,
- brak ograniczeń – możemy zastosować dowolną ilość łączników, a ich ilość w żaden sposób nie komplikuje montażu,
- funkcjonalność – łączniki chwilowe zawsze będą w tej samej pozycji,
- szybkość wykonania instalacji – w zasadzie brak możliwości pomyłki,

Gdzie warto zastosować?

  • - na małych i dużych klatkach, przejściach schodowych,
  • - na korytarzach,
  • - w salonach i sypialniach (gdy chcemy z różnych sterować jednym źródłem światła).

Przekaźniki bistabilne kupić można w wersji dedykowanej do montażu w rozdzielnicy na szynie TH-35 lub przekaźnik bistabilny do puszki głębokiej podtynkowej.

To jeszcze dla uzupełnienia. Co oznacza określenie bistabilny? Chodzi o to, że użytkownik może generować dwa sygnały zmieniające działanie przekaźnika. Czyli pierwszy impuls z łącznika włącza przekaźnik, a drugi impuls go wyłącza. Przekaźniki monostabilne pozwalają użytkownikowi na wygenerowanie jednego impulsu sterującego, a resztę wykonuje sam przekaźnik. Czyli jeden impuls włącza przekaźnik, a ten sam się wyłącza po zaprogramowanym wcześniej czasie.

W tej kategorii znajdziesz więcej różnorodnych produktów pozwalających na automatyczne sterowanie oświetleniem w domu,
mieszkaniu, czy w przestrzeniach komercyjnych.