Blok rozdzielczy - do czego służy?


Blok rozdzielczy
 to ciągle niedoceniany element większych rozdzielni, a szkoda, bo pozwala na uporządkowane, szybkie i wygodne rozdzielenie zasilania pomiędzy różne obwody zasilające.
W zależności od rodzaju, bloki rozdzielcze posiadają 1, 2 lub 4 listwy, do których osobno można podłączyć żyły przewodów.

Zastosowanie bloku rozdzielczego

Na każdej szynie znajdują się otwory montażowe o różnych średnicach pozwalające na wygodne podłączenie grubszych i cieńszych żył. Dzięki temu do bloku możemy łatwo podłączyć przewód zasilający o przekroju na przykład 25mm2 i rozdzielić zasilanie na przewody odpływające o mniejszych przekrojach np. 6mm2.

Kolejnym i istotnym argumentem przemawiającym za stosowaniem bloków rozdzielczych jest możliwość trwałego i łatwego podłączania zarówno przewodów typu drut (DY), jak i linka (LGY).

Dla względów bezpieczeństwa bloki wyposażone są w osłony, które zamyka się po montażu przewodów, zabezpieczające przed przypadkowym kontaktem z szynami zasilającymi.

Modułowy blok rozdzielczy pozwala na rezygnację z tulejek kablowych, za których pomocą najczęściej łączy się przewody o różnych średnicach. Pozwala na uniknięcie podłączania kilku przewodów pod jeden zacisk śrubowy dowolnej aparatury modułowej. W efekcie pozwala na wykluczenie słabych punktów w rozdzielnicy, a co za tym idzie znacznie zmniejszają możliwości powstawania awarii, a gdy powstaną - dzięki idealnie zorganizowanej infrastrukturze przewodowej - ułatwiają szybkie odnalezienie jej przyczyny. W ofercie hurtowni elektrycznej dlaelektrykow.pl znaleźć można blok rozdzielczy 160A, 100A oraz 80A.