Nikt nie lubi burzy. Wiatr wieje niemiłosiernie, jest głośno, często pada ulewny deszcz, a nawet grad. Burza niesie za sobą nieprzewidziane skutki, takie jak: dewastacje ulic i domów. Studzienki kanalizacyjne nie nadążają z odbiorem wody opadowej. Miasta spowalniają, a na terenach wiejskich występują podtopienia. Wzbierają rzeki i potoki. Mieszkańcy domów i mieszkań zabezpieczają mienie, wyłączają sprzęty elektryczne, które mogą ulec uszkodzeniu podczas wyładowań atmosferycznych… Dlaczego? Ponieważ soki napięcia w sieci elektrycznej bywają niebezpieczne?

Jak więc uchronić się przez negatywnymi skutkami burzy i zabezpieczyć sprzęt podpięty do sieci energetycznej?

Zresztą – sam sprzęt to nie wszystko! W prosty sposób można go zastąpić. Ważniejsze są jednak przede wszystkim dane, które można elektroniczne zawarte w pamięci urządzeń! Niezabezpieczone mogą zostać utracone bezpowrotnie!

Poniżej kilka przydatnych elementów zabezpieczających:

INSTALACJA ODGROMOWA

O tym nie trzeba chyba nikomu przypominać – zewnętrzna instalacja odgromowa to podstawa! To właśnie ona występuje na „głównym froncie” burzy i pochłania nadmiar energii elektrycznej podczas wyładowania. Bednarka lub drut odgromowy wraz odpowiednim mocowaniem to podstawa sukcesu!

Hurtownia elektryczna dlaelektryjkow.pl oferuje szeroki zakres produktów z tej kategorii: bednarkę ocynkowaną w różnych szerokościach i grubościach (od 25x3mm do 40x5mm), sprzedawaną w krążkach oraz drut odgromowy aluminiowy fi6 i fi8 w krążkado 20kg, 25kg i 50kg.

OGRANICZNIKI PRZEPIĘĆ

Tak jak zabezpieczenie zewnętrzne budynków – tak wewnątrz nich istotne są zabezpieczenia. Ograniczniki przepięć to niewielkie elementy ochrony urządzeń podłączonych do sieci elektrycznej w budynkach. Redukują możliwość uszkodzenia podłączonych do sieci energetycznej rządzeń.

W ofercie dlaelektrykow.pl posiadamy ograniczniki przepięć uznanego polskiego producenta - firmy Pro-Tec. W tej kategorii produktowej znnaleźć można ograniczniki przepięć klasy 2, ograniczniki przepięć B+C, czy ograniczniki przepięć C.

LISTAWA PRZECIWPRZEPIĘCIOWA

Czyli krótko mówiąc – przedłużacz, z dodatkowym zabezpieczeniem. Listwa przeciwprzepięciowa posiada odpowiedni filtr, który zabezpiecza podłączone do niej urządzenia, przed skokami napięcia w sieci. Dodatkowo - listwa taka wyposażona jest w uziemienie. Warto więc zainwestować w tego typu rozwiązanie i mieć „z głowy” podstawowy problem.

WENTYLACJA

Urządzenia narażone są również na przegrzanie – warto więc zadbać o właściwy poziom temperatury i wentylację pomieszczeń. O ile w warunkach domowych w sposób naturalny możemy zadbać o przewietrzenie pomieszczeń, o tyle w biurach, czy magazynach – wpieramy się dodatkowymi urządzeniami. W grę wchodzą m.in. wentylatory, które pozwolą na obniżenie temperatury w pomieszczeniu, a co za tym idzie – pozwolą obniżyć temperaturę pracy urządzeń. To ważne, ponieważ zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń urządzeń i danych! Podobnie, jak to jest w przypadku wyładowań elektrycznych.

To tylko kilka podstawowych elementów, o które należy zadbać w domu, pracy, jak i w miejscach użyteczności publicznej. O ile pracodawcy i instytucje dbają o większość z nich, o tyle we własnym domu często zapominamy o tak ważnych „dodatkach”. A – jak to się mówi - licho nie śpi! Nie ma więc sensu mieć nadzieję, że nic nam nie grozi. Warto już dziś przemyśleć zabezpieczenia urządzeń i danych naszych rodzin!