OSZCZĘDNOŚĆ
Wysokie koszty energii elektrycznej przekładają się realnie na nasz domowy budżet. Z miesiąca na miesiąc, z roku na roku –wzrastają domowe wydatki na prąd. I nie wynika to tylko i wyłącznie z cen energii elektrycznej, lecz również w ilości urządzeń, których coraz więcej w naszych domach. Oświetlenie górne, lampki nocne, lodówka czy odbiornik TV – to podstawowe element, które nie będą funkcjonować bez zasilania. Kupujemy jednak coraz więcej przedmiotów na prąd: hulajnoga elektryczna, smartfon, router W-Fi, kuchenka indukcyjna, wentylator stojący, kamery do monitoringu, rower elektryczny, itp. Wszystko to wymaga podłączenia do prądu. Jeśli więc chcemy oszczędzić na rachunkach za prąd – starajmy się ograniczyć ilość urządzeń wymagających zasilania i skracajmy czas ich użytkowania do minimum.
Najtańsze i najprostsze jest dokonanie zmiany źródeł światła, czyli żarówek w domu. Jeśli gdzieś jeszcze są stosowane tradycyjne żarówki wolframowe, czy halogenowe lampy – warto mienić je na żarówki LED, które pobierają mniej prądu. Przy okazji można zmienić aranżację barwy światła w pomieszczeniach i dobrać najbardziej atrakcyjne światło (ciepłe, neutralne lub zimne).
W strefie publicznej i ogólnodostępnej przykładem oszczędności jest zastosowanie ekonomicznych źródeł światła. Prosty przykład: wymiana oświetlenia ulicznego z lamp sodowych na lampy LED. Przykładowo: żarówka uliczna LED E27 36W 3960lm 4K VT-240 chip Samsung 284 V-TAC - stanowi alternatywę dla tradycyjnych lamp ulicznych o mocy 250W. Rachunek ekonomiczny jest prosty! Pobór mocy 36W zamiast 250W – nawet pomimo wstępnego kosztu zakupu samej żarówki, inwestycja zwraca się niemal od razu.
Pamiętaj! Zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na przyjemności! Warto więc oszczędzać i cieszyć się życiem!
EKOLOGIA
Wymiana żarówek na LEDowe – to również ekologiczne podejście do tematu. Daje nie tylko oszczędność, jest również przyjazna dla Ziemi. Skąd ten wniosek? Oświetlenie LED pobiera mniej prądu przy podobnym strumieniu świetlnym. Dodatkowo: nie emituje wysokiej temperatury jak tradycyjne źródła światła, dzięki czemu temperatura otoczenia jest niższa. Technologia LED jest również bardzo żywotna, a producenci stale dopracowują diody LED, aby były jak najbardziej wydajne i trwałe.
EDUKACJA
Młode pokolenia chętnie podejmują tematy proekologiczne. Wskazanie im długofalowych skutków braku działań prewencyjnych w temacie dużego zużycia energii elektrycznej – pomoże im zrozumieć w jakim świecie będą żyć, jeśli nie wszyscy nie zaczniemy wspólnie zmieniać podejścia. Warto zachęcić młodzież do wyboru deskorolki – zamiast elektrycznej hulajnogi, czy wypoczynku na łonie natury – zamiast gry na konsoli w wakacje. Niewielkie działania w ujęciu globalnym – pozwolą nie tylko zmniejszyć domowe wydatki na prąd, lecz przyczynią się do lepszego życia nasz wszystkich w przyszłości. Wiadomo, że elektrownie wymagają często paliw kopalnych, które przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska. Mniejsze zużycie prądu działa na korzyść środowiska!