Każdy remont i budowa – wymagają zaplanowania rozmieszczenia kontaktów. By gniazda elektryczne działały poprawnie, długo i pozwalały na efektywne korzystanie z prądu – należy zaplanować optymalne rozmieszczenie gniazdek.

 

Rodzaje gniazdek elektrycznych

Większość z nas rzucając hasło: gniazdko elektryczne – rozróżni przede wszystkim jako gniazdo pojedyncze i podwójne. Ale temat jest dużo szerszy. Fakt: gniazda są pojedyncze i podwójne, ale mogą być z bolcem uziemiającym, z uziemieniem typu schuko lub unischuko. Oprócz tego gniazda pomogą być z podwyższonym stopniem szczelności (w domu to zazwyczaj IP44) - i tu gniazda są zazwyczaj z klapką i uszczelką, czyli bryzgoszczelne. Gniazdka elektryczne mogą być montowane podtynkowo lub natynkowo. Różni producenci oferują gniazdka elektryczne kompletne (od razu z ramką) lub gniazdka modułowe (gdzie mechanizm, front i ramka są dobierane osobno).

Jeśli więc planujesz zakup – zastanów się jakiego rodzaju gniazdka elektryczne kupić? Jak będą montowane: naściennie, czy w puszcze podtynkowej? Z jakim uziemieniem? Czy będą to wersje modułowe w ramkach wielokrotnych, czy też gniazda monolityczne od razu z ramką?

W przypadku gniazd montowanych w miejscach narażonych na wilgoć, w piwnicach, w ogrodzie – warto pamiętać, że im wyższy stopień szczelności – tym lepiej. W ofercie naszego sklepu mamy gniazda ze stopniem szczelności IP65. Oznacza to, że są to gniazdka z klapką, z dławikiem kablowym i uszczelnieniem, które mogą być montowane na dworze, w trudnych warunkach atmosferycznych. W domu – nie ma konieczności stosowania gniazd z tak wysokim IP, jednak na zewnątrz budynków warto o tym pamiętać.

Powyższe gniazdka – przeznaczone są do pracy z napięciem 230V. Osobną kategorię stanowią gniazda siłowe na 400V. Gniazda siłowe są rzadko spotykane w domach. Są czasami montowane w garażu, czy piwnicy, w celu podłączenia urządzeń na 400V, np. piły tarczowej.

 

 




Poprawne rozmieszczenie gniazdek elektrycznych w domu

 

Jeśli budujesz lub robisz generalny remont domu czy mieszkania – koniecznie zaplanuj z góry rozmieszczenie gniazdek. O czym warto pamiętać dla optymalnego rozmieszczenia kontaktów? Na co zwrócić uwagę?

Jeśli chodzi o gniazda zasilania 230V umieszczane powyżej podłogi – powinny być minimum 30 cm powyżej planowanego parkietu, czy płytek podłogowych. Tego typu gniazdka zazwyczaj są montowane w celu podłączenia odkurzacza, czy lampki stojącej. Taka wysokość pozwala na bezpieczne użytkowania, nawet w przypadku zalania mieszkania.

Pozostałe gniazdka przy gnieździe SAT, czy komputerowym – zazwyczaj planuje się tak, by szafka RTV zasłaniała takie podłączenie i całość wyglądała estetycznie. Wysokość nie ma tu znaczenia, a raczej kolejność względem gniazd telewizyjnych i RJ45.

W kuchni czy łazience warto gniazdka zaplanować tak, aby nie uległy zachlapaniu. W łazience warto zastosować gniazdka z klapką (bryzgoszczelne). W kuchni niekoniecznie – jednak na takiej wysokości, aby były wygodne do pracy, a przy okazji aby były bezpieczne jeśli chodzi o ewentualne zachlapania.

 

Wskazówka!

Jeśli w domu są małe dzieci – warto zabezpieczyć łatwo dostępne gniazda. Dzieci chętne testują wszystko wokół, wkładają rożne przedmioty czy paluszki do gniazdek – tu z pomocą przychodzą zaślepki do gniazd. Niewielkim kosztem możemy podnieść bezpieczeństwo małych domowników.

W ofercie naszego sklepu elektrycznego dlaelektrykow.pl – oferujemy zestaw zaślepek ZG-1 firmy Plast-Rol.