STEROWNIKI DO ROLET - różnice najpopularniejszych, czyli w czym wybierać...

Jednym z istotnych elementów osprzętu elektrycznego jakimi są gniazda i łączniki jest łącznik do sterowania żaluzjami, zwany również łącznikiem żaluzjowym. Jednak kupienie jedynie łącznika żaluzjowego (nazywany również jako przełącznik do rolet) nie załatwia nam sprawy. Aby działał poprawnie konieczne jest dokupienie sterownika.

I tutaj uwaga. Na rynku nie spotkamy sterowników do żaluzji, tylko sterowniki do rolet, tak samo nie spotkamy łączników roletowych. Dla potrzeb artykułu założyć więc musimy, że żaluzja to roleta, a tak czy inaczej chodzi nam o sterowanie podnoszeniem i opuszczaniem rolet (czy jak kto woli żaluzji).

Wszystkie prezentowane przez nas sterowniki to sterowniki do rolet zewnętrznych, jak i sterowniki do rolet wewnętrznych.

Stąd poniżej wyjaśnimy na co zwrócić uwagę przy wyborze właściwego sterownika do rolet.

Zacznijmy od tego, że sterowniki – z uwagi na sposób montażu - dzielą się na dwa typy:

- dopuszkowe – czyli montowane w puszkach instalacyjnych, na przykład pod łącznikami,
plusy: dzięki nim przy instalacji zmniejszymy ilość przewodów w domu
minusy: musimy pamiętać pod którym z łączników zainstalowaliśmy sterownik, gdybyśmy chcieli go wymienić

- na szynę – montowane w rozdzielnicach.
plusy: wszystkie urządzenia mamy łatwo dostępne w rozdzielnicy domowej i przez to większą czytelność zainstalowanych urządzeń
minusy: zdecydowanie zwiększamy ilość przewodów do poprowadzenia w domu

Ponieważ nasi klienci najczęściej decydują się na sterowniki do rolet montowane w puszkach, w niniejszym artykule skupimy się właśnie na nich.


Opisując funkcje sterowników mówi się o sterowaniu lokalnym oraz centralnym. Co to oznacza?

Sterowanie rolet lokalne – oznacza sterowanie za pomocą łącznika tylko jedną roletą. Zazwyczaj łącznik umieszczony jest przy samej rolecie, czy żaluzji.

Sterowanie rolet centralne – oznacza sterowanie jednym łącznikiem wszystkimi roletami w pomieszczeniu lub w domu. Zazwyczaj łączniki centralne są przy wejściu do pomieszczenia, czy domu.


Przechodząc do konkretnych modeli….

W ofercie naszego sklepu można znaleźć sterowniki dwóch producentów Zamel oraz F&F.


Sterowniki rolet firmy F&F.

Do wyboru mamy dwa modele STR-1 (model podstawowy) oraz STR-3P (z nieco rozbudowanymi funkcjami).

Sterownik rolet STR-1


Jest to sterownik oferujący najbardziej podstawowe funkcje. Dzięki niemu możemy zamykać lub otwierać roletę zarówno lokalnie, jak i centralnie.

Sterowanie lokalne odbywa się za pomocą łącznika żaluzjowego. Naciśnięcie przycisku do góry uruchamia jej podnoszenie. W każdym momencie możemy przerwać jej podnoszenie ponownie naciskając przycisk.

Sterowanie centralne również odbywa się za pomocą łącznika żaluzjowego. Zarządzając żaluzjami centralnie nie możemy przerwać ich opuszczania się na przykład w połowie. Czyli możemy żaluzje jedynie całkowicie otworzyć lub całkowicie zamknąć.

Czas pełnego zamknięcia lub otwarcia rolety jest programowany w sterowniku osobno dla każdej rolety.

Jeśli ktoś nie lubi rozbudowanych funkcji, ten sterownik spełni jego wymagania. Jeśli jednak chcemy czegoś więcej, to powinniśmy zerknąć na kolejne propozycje sterowników.

 




Sterownik rolet STR-3P

Litera P na końcu symbolu oznacza, że jest to model montowany w puszce. W ofercie firmy F&F znaleźć można bowiem model STR-3D, który działa identycznie jak STR-3P, ale montowany jest na szynie TH35 w domowej rozdzielni.

Co do zasady działa identycznie jak STR-1, czyli mamy sterowanie lokalne za pomocą łączników żaluzjowych oraz centralne. Jest jednak kilka odróżniających detali wpływających na komfort użytkowania.

Po pierwsze mamy możliwość zrezygnowania ze sterowania żaluzji dedykowanymi łącznikami żaluzjowymi i zamienić je na pojedynczy przycisk chwilowy (impulsowy). O tym czy żaluzja będzie się otwierać, czy zamykać będzie decydowała ilość następujących po sobie przyciśnięć oraz ich czas. I tak:

- jedno naciśnięcie przycisku spowoduje jej ruch na przykład w dół,

- kolejne naciśnięcie ją zatrzyma,

- ponowne kolejne naciśnięcie spowoduje jej ruch w przeciwnym kierunku.

Jeśli przyciśniemy i przytrzymamy przycisk, żaluzja będzie w ruchu tak długo, jak długo będziemy trzymali przycisk – to pozwala nam na częściowe zamknięcie żaluzji.

Uważamy jednak, że rezygnacja ze standardowych łączników żaluzjowych na rzecz pojedynczych chwilowych nie jest dobrym pomysłem. Sterowanie jednym przyciskiem nie jest intuicyjne i niektórym domownikom może sprawiać kłopot. Warto więc wydać nieco więcej pieniędzy na dedykowane łączniki do żaluzji i zyskać komfort użytkowania na lata.

Jeśli zdecydujemy się na sterowanie żaluzjami łącznikami dedykowanymi do tego, będziemy mieli czytelny podział, który przycisk odpowiada za ruch żaluzji do góry, a który do dołu. Jedno krótkie naciśnięcie przycisku będzie powodowało całkowite zamknięcie lub otwarcie żaluzji, krótkie naciśnięcie przycisku w trakcie ruchu żaluzji powoduje jej zatrzymanie, natomiast dłuższe przytrzymanie przycisku będzie powodowało ruch żaluzji dokładnie przez czas przez jaki trzymamy przycisk.

Sterowanie centralne umożliwia nam albo całkowite zamknięcie, albo całkowite otwarcie wszystkich rolet podłączonych do łącznika centralnego. Jeśli włączymy zamykanie rolet i po chwili naciśniemy otwieranie rolet, to zamykanie zostanie przerwane, rolety się zatrzymają, a następnie całkowicie się otworzą. Zatrzymać zamykanie lub otwieranie może jedynie sygnał z łącznika lokalnego.

Tu warto wspomnieć, że czas otwierania i/lub zamykania rolety jest osobno programowany w każdym sterowniku.

Sterownik rolet STR-3P posiada jeszcze jedną ciekawą funkcję. Jest to funkcja tzw. zamknięcia i zablokowania rolet. Jest to przydatne wtedy gdy chcemy mieć pewność, że nic nie otworzy rolet. Przydaje się gdy chcemy dodatkowo zabezpieczyć rolety włączając alarm, bądź chcemy zabezpieczyć się przed wiatrem lub deszczem.

Żeby ta funkcja działała należy na stałe włączyć przycisk Centralny – Dół. Oczywiście łączniki żaluzjowe nie mają takiej opcji i co do zasady zarządzanie tą funkcją oddaje się łącznikom automatycznym, które załączą ją gdy wykryją porywisty wiatr, bądź ulewny deszcz, czy też uruchomi ją system alarmowy.





Kolejne w ofercie to sterowniki firmy ZAMEL.

Sterownik rolet SRP-01 Exta



Sterownik rolet SRP-01 Exta Zamel, to bezpośredni odpowiednik sterownika STR-3P firmy F&F i tak jak poprzednicy sterownik montowany jest w puszce.

Sterownik do rolet Zamel SRP-01 pozwala na sterowanie roletami za pomocą łączników lokalnych oraz centralnie. Poza podstawową funkcjami jakimi są otwieranie i zamykanie rolet (pełne lub do wybranej pozycji), można również zaprogramować tryb komfortowy górny lub/i dolny. Tryb komfortowy to nic więcej jak domyślne ustawienie rolety w pozycji, którą najczęściej wykorzystujemy (na przykład w połowie okna). Tryb komfortowy górny i dolny to możliwość zaprogramowania dwóch takich ulubionych pozycji.

Sterowanie jest oczywiście proste i domyślne. Jedno naciśnięcie przycisku powoduje ruch rolety do pełnego zamknięcia (kierunek zależy od tego czy wybraliśmy przycisk góra, czy dół). Kolejne naciśnięcie przycisku powoduje zatrzymanie rolety.

Sterownik nie współpracuje z łącznikami podświetlanymi. Każdy sterownik należy osobno zaprogramować dla każdej rolety. Zaprogramowanie oznacza ustawienie czasu zamykania i otwierania rolety oraz ewentualnie zaprogramowanie trybu komfortowego.



Sterownik rolet SRP-02 Exta Free


Sterownik rolet SRP-02ExtaFree, to rozbudowana wersja SRP-01. Rozszerzeniem funkcji jest możliwość sterowania roletami nie tylko tradycyjnymi łącznikami, ale również bezprzewodowo drogą radiową, czyli za pomocą pilotów bądź łączników bezprzewodowych. Jest to bardzo wygodna funkcja, na którą warto zwrócić uwagę zwłaszcza gdy interesują nas sterowniki rolet na pilota.

Sposób sterowania roletami sterownikiem SRP-02 za pomocą łączników jest identyczny z modelem SRP-01.

Chcąc korzystać z sterowania radiowego do wyboru mamy dedykowane piloty oraz przyciski bezprzewodowe. W zależności od ilości rolet jakie chcemy sterować z pilota wybieramy pilota 2, 4 lub 8śmio przyciskowego. Natomiast łącznik bezprzewodowy pozwala nam na sterowanie wybraną roletą z dowolnego miejsca w pomieszczeniu i to bez konieczności prowadzenia dodatkowych przewodów.

Każdy ze sterowników pozwala na przypisanie do niego kilku nadajników (pilotów, łączników bezprzewodowych) co dodatkowo zwiększa komfort wykorzystania systemu.

Co więcej, ExtaFree to system marki Zamel, który pozwala na łączenie w jeden system różnego rodzaju sterowników oraz zarządzanie nimi nie tylko drogą radiową, ale również przez WiFi. To jednak wymaga instalacji dodatkowego kontrolera EFC-02.

Więcej na temat możliwości systemu EXTA FREE można znaleźć TUTAJ.



Sterownik rolet SRW-01 SUPLA ZAMEL


Jest to najmłodszy ze sterowników na rynku i stanowi element instalacji smart home (inteligentny dom). Standardowo pozwala na sterowanie lokalne oraz centralne roletami za pośrednictwem łączników zainstalowanych na ścianie dokładnie tak samo jak wyżej opisane sterowniki rolet SRP-01 oraz SRP-02 z jedną, a może dwoma zasadniczymi różnicami:

  1. Nie posiada możliwości obsługi drogą radiową, czyli nie możemy sterować nim za pomocą pilotów i łączników naściennych bezprzewodowych,
  2. Domyślnie jest przystosowany do sterowania za pomocą smartfonów przez sieć Wifi.

I to jest najważniejsza cecha tego urządzenia. Seria sterowników SUPLA to urządzenia, którymi zarządza się poprzez dedykowaną i intuicyjną aplikację na smartfony z każdego miejsca na świecie.

W dzisiejszych czasach każdy z nas cały czas posiada przy sobie częściej telefon, niż piloty do różnych urządzeń, stąd naszym zdaniem – jeśli interesuje kogoś inteligentny dom – SUPLA to ciekawe rozwiązanie.